İçine Yapıştırma (Paste Inside)

SonuçPaste Inside tekniğini kullanarak, resimlerimizi kendi oluşturduğumuz şekillerin içine nasıl yapıştıracağımızı öğreneceğiz. Aşağıda, bu konu ile alakalı bir resim görüyorsunuz.

 

Paste Inside Örnekleri

 

 

Bu çok basit tekniği uygulamak için, öncelikle yeni bir Fireworks belgesi oluşturuyoruz. Ben 500*500 piksel boyutlarında bir belge ile çalışıyorum.

İlk adımımız, içine yapıştırma yapacağımız şekli çizmek olacak. Ben Yıldız Aracı‘ nı kullanarak, bir yıldız çiziyorum.

Yıldız Objesi

 

Şimdi ise, yıldızın içine yapıştıracağımız bir resim ayarlayacağız. Ben, Windows‘taki örnek resimlerden birisini seçtim. Bu resmi de Fireworks ile açıyorum.

Durum

Şimdi ise, resmimizi seçerek Kopyalıyoruz. (Edit > Copy – yada kısaca Ctrl + C ). Kopyaladıktan sonra, Yıldız objemizin bulunduğu alana geçerek yıldız objemizi bir kere tıklıyor ve seçili hale getiriyoruz. Seçili hale geldikten sonra, Edit > Paste Inside(Kısayol: Ctrl + Shift + V)  diyerek resmimizi yıldızın içine yapıştırıyoruz

Paste Inside işlemi

 

Sonuç:


Sonuç

 

Yapıştırma işlemini yaptıktan sonra, bazen sonuç istediğiniz gibi olmaz. Mesela, resim küçük gelmiş olabilir, yada resmi tam ortalayarak yapıştıramamış olabilirsiniz. Bunu çözmek için ise, layers panelinden yararlanarak birkaç işlem yapıyoruz. Eğer bu işlemi yapmadan, resmin yerini değiştirmek yada boyutunu değiştirmek isterseniz, resim ile birlikte yıldız objemizin de değiştiğini göreceksiniz. Bunu engellemek için Layers panelinden Resmimiz ve yıldızımızın arasındaki zincir işaretine tıklıyarak, 2 objemizi birbirinden bağımsız hale getiriyoruz.

Zincire Tıklama

Zincire bir kere tıkladıktan sonra, artık 2 objemiz birbirlerinden bağımsız. Hangi nesnede çalışmak istiyorsanız, o nesnemizin üstüne bir kere tıklayarak, çalışmanızı yapabilirsiniz. Örneğin aşağıda, yıldız nesnesi seçili, yani yıldız üzerinde işlem yapabiliriz.(boyutunu, rengini, konumunu vs. değiştirme gibi)

Seçim

2 thoughts on “İçine Yapıştırma (Paste Inside)”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *