Şekilli Yazılar Yazmak

Örnek ResimFireworks‘ ün bize sunduğu güzel özelliklerden bir diğeri de, yazılarınızı istediğiniz bir yola (path) bağlayarak, görünümünü değiştirmenizdir. Aşağıda, bu şekilde yazılmış birkaç yazı örneği vardır. Bu çok basit efekti birkaç adımda nasıl yapabileceğinizi gösteriyorum.

 

Örnek ResimÖrnek Resim

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Adım

Yeni Dosya

 

İlk önce, her zaman olduğu gibi, kendimize bir çalışma ortamı oluşturuyoruz. 500*300 boyutunda bir çalışma ortamı oluşturun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Adım


Yazımızı YazıyoruzBu adımda, istediğiniz bir metni, Text tool yardımı ile giriyoruz. Uzun birşeyler yazarsanız, sizin için sonucu görmek daha eğlenceli olur. Ben örneğimiz için Kırmızı Rengi seçip, yüksekliği 40 olan, “Fireworks Öğreniyoruz” yazısını yazıyorum.

 

 

 

 

3.Adım

Çemberi ÇizdikSıra geldi, yazımızın alacağı şekli belirlemeye. Örneğimizde yazımız yuvarlak bir görünüm alacak. Bu yüzden, çalışma alanımıza bir çember çizdik (Shift tuşuna basarak düzgün bir çember çizebilirsiniz). Çizdiğiniz çemberin renginin hiçbir önemi yok. Hatta bir renk kullanmayabilirsiniz de. Artık çalışma alanımız sol taraftaki resim gibi görünüyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.Adım


Attach to PathBu adımda, artık yazımız çembere bağlayarak oval bir görünüme sahip olmasını sağlayacağız. Bunu yapmak için ilk olarak, Shift tuşunun yardımı ile, metnimizi ve çemberimizi birlikte seçiyoruz. Sonrasında Text > Attach to Path komutunu uygulayarak sonuca ulaşıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve sonuç:

Sonuç

 

 

Text OffsetEğer, yazınızın biraz sağa yada sola kaydırmak istiyorsanız, Properties Panelinden Text Offset değerini değiştirmeniz lazım. Buraya gireceğiniz “-” değerler yazınızı sola iterken, pozitif değerler sağa doğru itecektir. Aşağıda Text Offset değeri ” – 55 ” olan bir sonuç görüyorsunuz.

 

 

 

 

Bir başka SonuçÖrnek Resim

One thought on “Şekilli Yazılar Yazmak”

  1. Merhaba , yaa ben sonsuz işareti şeklinde Suat & Gülsena Çevik yazmak istiyorum nasıl yapıcam ? 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *