Transparan GIF resimler

Transparan GIF oluşturma

Transparan GIF nedir?:

Örnek GIFTransparan GIF

Transparan GIF, arkaplanı yada belli renkleri saydam olan resimler GIF formatındaki resimlerdir. Genelde web sayfalarında kullanılırlar. İstediğimiz renklere transparan özelliği verebiliriz ancak en fazla kullanılan yöntem, arka plan renginin kaldırılmasıdır.

Aşağıda 3 adet resim görmektesiniz. 1. Resmin formatı JPG, 2.si normal GIF, 3.ise arka planı transparanlaştırılmış bir transparan GIF.

Ornek JPGÖrnek GIFTransparan GIF

Gördüğünüz gibi, ilk 2 resimde arka plan beyaz iken, 3. resimde arka plan saydam, ve altındaki kısmı görünür yapıyor. Şimdi, Adobe Fireworks CS4 ile Transparan GIF (Saydam gif) nasıl oluşturulur bunu öğrenelim.

1.Adım

Kendimize bir çalışma alanı oluşturuyoruz. 100*100 boyutunda bir çalışma alanı oluşturalım.

2.Adım

Arka planı kapatmayacak şekilde, kendinize rastgele birşeyler çizin. Ben hiçbir şeye benzemeyen aşağıdaki şekli çizdim.

Transparan gif

3.Adım

Şimdi, resmimizi transparan olarak kaydetmenin zamanı. File>Export Wizard komutunu verin.

File > Export Wizard

Açılan pencede Continue tuşuna basın. Sonra tekrar Continue Tuşuna basın. Gelen pencede EXIT tuşuna basın. Böylelikle, ayarlamayı yapacağımız pencereye ulaşacağız.

Select an Export FormatChoose Destination

 

Image Preview penceresi

 

Resimde, Format: kısmına tıklayarak GIF seçeneğini seçiyoruz. Bu tıklamamız, oluşturmak istediğimiz dosyanın bir GIF olacağını programa belirtecektir. Sonrasında, No Transparency yazan yeri tıklayarak, Index Trancparency ‘i seçelim.

Index Transparency

Şu haliyle, resmimiz arka planı transparan olacak şekilde hazır. Index Transparency ‘i seçmeniz durumunda,  GIF tablosundaki görüntü şu şekilde olacaktır.

GIF Tablosu

Eğer bu haliyle Export tuşuna basarak resmimizi kaydedersek, oluşan sonuç aşağıdaki gibi oluyor.(Arka plan saydam)

Transparan GIF

 

Buraya kadar, arka planı transparan yapma işlemini öğrendik. Şimdi ise, diğer renkleri de transparan (saydam) yapmayı öğrenelim.

Image Preview penceresine tekrar dönersek;

Diyelim ki, resimde bulunan tüm kırmızı renkleri de transparan(saydam) yapmak istiyoruz. Bunu yapmak için, resimde belirtilen yere 1 kere tıklıyoruz. Bu araç, renk örneği almamıza yarayacak. Daha sonra da, GIF tablosuna gidip, kırmızı rengin üzerine bir kere tıklayarak kırmızı rengi de transparan(saydam) olacak olan renkler arasına ekliyoruz.

Transparan GIF oluşturma

Kırmızının üzerine tıklıyoruz

Resmimizi bu şekilde Export edersek, kırmızı renk de transparan(saydam) olarak görünecektir.

Transparan GIF kırmızı

 

Bu yöntemi kullanrak, istediğiniz renkleri transparan(saydam) yapabilirsiniz.

One thought on “Transparan GIF oluşturma”

  1. Gif programları ile bir hayli uğraştıktan sonra tesadüfen bu sayfayı ziyaret ettim ve yıllardır elimin altında duran Fireworks’u keşfettim. Meğer ne kadar kolaymış taranparan gif yapmak. Paylaşım için teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *