İvme Ölçer

MMA7361 İvmeölçer Modulü

İvme ÖlçerYaptıklarımızı bir kenara kaydetmek gerekiyor ki sonra işimiz düştüğünde ne yaptığımızı unutsak bile bakıp hatırlayalım, tabi bir de paylaşım denen bir şey var(bunlar yazıyı yazma sebeplerim)

Yazıda, MMA7361 İvmeölçer modülünün nasıl kullanıldığını anlatacağım bildiğim kadarı ile. Modülün  üstündeki ivmeölçerin datasheet’ine buradan ulaşabilirsiniz.

MMA7361L Üstten Görünümİvmeölçerin üstten görünümü bu şekilde. Modülümüzde(ilk resimdeki) N/C bacaklarına ait çıkışlar yok, zaten N/C Not Connected(bağlı değil) demek, bunların çıkışları olsa ilginç olurdu. 3v3 yazan yerden de 3.3V çıkış alabiliyoruz. Çıkışların anlamlarına bir bakalım

 

 

0g-Detect(OG):

Serbest düşmeyi gözlemlemek için kullanılıyor. Uygulamasını yapmadığım için pek bir şey diyemeyeceğim. Datasheet’te 3 ekseninde 0g olması durumunda, buradan alınan çıkış mikrodenetliyiciye kesme olarak gönderildiğinde Serbest Düşme koruması yapılabilir yazıyor.

Self Test(ST):

İvmeölçerin fonksiyonlarının çalıştığını teyit etmek için kullanılır

g-Select(GS):

g-Select değerleri2 hassaslık düzeyinden birisini seçmeye yarar.  İvmeölçer çalışırken herhangi bir anda 10 numaralı pine verilen değer değiştirilerek 1.5g ve 6g arasında geçiş yapılabilir. Eğer herhangi bir bağlantı yapılmazsa alet 1.5g olarak çalışır.

Sleep Mode(SL):

Aktif olduğu zaman çektiği güç ciddi derecede azalır. Pin7’ye 0 verdiğimizde alet bu moda (Uyku Modu) girer ve ortalama 3 mikroamper akım çeker. Daha düşük güç tüketimi için g-Select pinine 0V da verilebilir

X, Y, Z:

İvme değerlerini aldığımız analog çıkışlar.

Vss(5V): Toprak. Modül üstünde 5V ve 3V3 yazan pinler var, 3V3 pini çıkış pini, oradan 3.3V vermeye kalkmayın, devreniz zarar görebilir. Modül üstünde bulunan voltaj regülatörünün çıkışı bu.

Vdd(GND): Besleme girişi

Datashette konması geren kapasitörlerin uygun şekilde modülde zaten yer aldığını varsayıyoruz. Bir sonraki yazıda Arduino ve İvmeölçer kullanarak ivmeölçerin eğimini bulmaya çalışacağız. Eksik bilgi, hata, tavsiye, öneri vs. için yorumlarınızı bekliyorum.

15 thoughts on “MMA7361 İvmeölçer Modulü”

  1. Çok teşekkürler abi, yazıya başlarken daha fazla şey yazmak istiyordum ama biraz yoruldum yazarken. Hazır sınavlar ara vermişken birkaç yazı daha yazacağım inşallah konu hakkında.

   1. arkadaşlar ben ibrahim benim bi ödevim var ivme ölçer yapacagım fakat nasıl yapacagımı bilmiyorum bi yardım eder misiniz

     1. Kusura bakma ibrahim kendin araştırarak yapmalısın ödevini

 1. Merhaba…Oncelikle MMA7361 hakkında türkçe bir kaynak sunduğun için teşekkur ederim..Benim Birkaç sorum olacak..Elimde MMA7361L modeli ivme olçer var..Bu devreyi gelistirme kartına bagladım.Çalıstırdıgımda X-Y-Z uclarından ivme sensörunu hangi konuma çevirirsem çevireyim hep aynı cıkısı alıyorum.Bu sorun neyden kaynaklanır acaba_?..

  1. SL pinine 3.3V verdiniz mi? Eğer vermediyseniz modül uyku konumunda kalıyor ve sürekli aynı değeri vermesinin sebebi bu olabilir.

  1. Verdiğiniz linkteki 2.resim üzerinden konuşuyorum. Cihaz üzerinde sol tarafta 9 tane pin var. Dikkat ettiyseniz g-selectin yanında da bir tane pin deliği var(10.pin). Sanırım orayı kullanmayı unuttunuz. http://www.yunusyurtturk.com/2012/04/07/mma7361-ivmeolcer-modulu/ buradaki yazımda ivmeölçerin bacaklarını gösteren bir resim var, en alttaki pin Sleep pinine denk geliyor ve bu pinden çıkan yol ise az önce bahsettiğim 10.pine gidiyor.

  1. Başlıkta da yazdığı gibi bu bir ivme ölçer sensör. Yani ivmeyi ölçüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *